V dubnu jsem pořádal workshop fotografování moderní architektury. Celý den jsem pomocí praktických příkladů ukazoval, jak tvořit zajímavé fotografie architektury.
Sešli jsme se v příjemné kavárně, kde jsme si cca 2 hod. povídali o fotografování. Probrali jsme základy kompozice, ukázali jsme si jak správně exponovat a také, jakých chyb se vyvarovat.
Po teoretické části jsme vyrazili na Strahov. Hlavním objektem byly oblíbené chladící věže od Strahovského tunelu. Samozřejmě jsme nevynechali ani fotografování Strahovského stadiónu.
Jelikož jsme se pohybovali autem, tak jsme si mohli trochu zaexperimentovat při cestě Strahovským tunelem. Nejdříve bylo potřeba alespoň trochu očistit přední sklo, pak zaujmout správnou pozici v autě a mohlo se vyrazit. Cílem bylo zachytit tunel s rozmázlými světly aut a osvětlení.
Ukázka využití opakujících se linií
Oblíbenou zastávkou na workshopech jsou tramvajové stanice na Barrandově. Kromě klasických fotek zde zkoušíme panning či rozmázlé tramvaje při fotografování ze stativu.
Trénování panningu
Z Barrandova jsme vyrazili směrem na Anděl do metra. Na eskalátorech jsme zkoušeli fotografovat s použitím zoomování při expozici. Vzniklo z toho několik neotřelých fotografií.
Využití zoom efektu v praxi, Foto: Jana M.
Následně jsme se přesunuli na Rohanský ostrov. Je tam komplex několika moderních architektonických budov. Zaujala nás hlavně nově postavená budova Main Point, která nás lákala svou barevnou fasádou.
Budova Main Point
Na workshopu proběhlo seznámení se speciální fotografickou technikou. Ukázal jsem například jak používat:
Workshop jsme zakončili besedou v nedaleké hospodě. Nad pivem jsme rozebírali fotografie, pořízené během dne a já zodpovídal poslední dotazy.
Pokud vás program workshopu fotografování architektury zaujal, tak se podívejte na aktuální nabídku workshopů.
Nebo si můžete přečíst, jak například fotografovat interiér.