Canon G1 X jako doplněk k zrcadlovce?

Canon G1 X jako doplněk k zrcadlovce?

Již nějakou dobu hledám doplněk k zrcadlovce. Chci malý fotoaparát s kvalitním výstupem, který budu moci neustále nosit při sobě. Jednou z variant je Canon G1 X, který jsem měl možnost krátce otestovat.

Canon G1X

Specifikace

Čip CMOS 18,7 x 14,0 mm
Rozlišení 14 Mpx
Poměr stran 4:3
Objektiv 28 - 112 mm / f2,8 - f5,8 se stabilizací obrazu
Rozměry 116,7 x 80,5 x 64,7 mm
Hmotnost 534 g

Základní charakteristika

Jedná se o profesionální kompakt s kovový tělem. Do profesionální třídy řadí tento foťák průhledový hledáček, výklopný LCD display a velký počet ovládacích prvků.

Ovládání

Na Canonu G1 X naleznete hodně tlačítek na všechny důležité funkce. V tomto ohledu Canon předčí nejen kompakty, ale i některé zrcadlovky. Zvláště se mi líbilo dvoustupňové kolečko pro volbu režimu a kompenzaci expozice.

Ovládání fotoaparátu je velmi rychlé a intuitivní. Zde nemám fotoaparátu co vytknout.

Canon G1X zhora

Hledáček

Hledáček je pro mě velmi důležitý. Na Slunci se pomocí displeje dost špatně komponuje. Canon G1X hledáček má, jako jeden z mála kompaktů. Bohužel je malý a používal jsem ho pouze v případě nejvyšší nouze.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je výborná, zvláště vezmeme-li v potaz, že se jedná o kompakt. Canon zde udělal velký krok vpřed. Troufám si tvrdit, že Canon G1X je jeden z nejlepších kompaktů co se týče kvality obrazu.

Noční fotografie při vysokém ISO

Ještě více mě překvapila kvalita obrazu u nočních fotografií při vysokém ISO. Na ISO 1600 jsem byl zvyklý fotografovat jen s fullframe Canonem. Canon G1 X toto zvládá hravě. Fotografie vypadají přirozeně a šum je neznatelný. Zde musím smeknout.

Ještě nedávno byly fotky z kompaktu nepoužitelné při použití ISO 800. Díky vysokému šumu u nich chyběla kresba v detailech. Následující fotografii jsem pořídil na ISO 3200. Všechny detaily jsou vykreslené a nikde není vidět problém se šumem. Šum je vidět pouze pokud si fotografii zobrazíme ve 100% výřezu. Při vytištění či použití na webu bude fotografie vypadat zcela přirozeně.

Canon G1X při ISO 3200Fotografie na ISO 3200, v horním rohu 100% výřez

Ostření

Toto je bohužel slabina tohoto fotoaparátu, alespoň pro mě. Pokud bych chtěl Canon G1 X pouze pro focení krajinek, architektury atd., tak by byl dokonalý.

Jelikož mám 2 děti, chci, aby fotoaparát zvládal i ostření. Fotoaparát není vyloženě pomalý. Bohužel malé děti jsou rychlé a Canon G1 X na ně často nestíhá ostřit.

Další nepříjemnou vlastností je minimální zaostřitelná vzdálenost, která není nejkratší.

Provozní rychlost

Kromě ostření mě na Canonu G1X ještě zklamala provozní rychlost. Například po exponování snímku jsem ze zrcadlovky zvyklý ihned pokračovat ve fotografování.

G1X se bohužel chová jako starší kompakty. Po exponování snímku fotoaparát cca 1-2 sekundy pracuje a nedá se s ním nic dělat. Není to nic zásadního, ale prožitek při používání foťáku to kazí.

Canon G1 X vs. kompakty s výměnnými objektivy

Canon předčí své konkurenty z řad kompaktů s výměnnými objektivy svou malou velikostí. Podíl na tom má hlavně integrovaný objektiv. Daní za to je ohnisko 28mm na nejkratším ohnisku a o něco horší světelnost na nejdelším ohnisku.

Canon G1 X vs. Sony NEX-5 Olympus OM-5Díky vestavěnému objektivu je Canon G1X daleko lépe přenosný.

Klady / Zápory

 • Výborná kvalita fotografií
 • Velmi nízká hladina šumu při vysokém ISO
 • Počet ovládacích prvků
 • Výklopný display
 • Kovové tělo
 • Stabilizace
 • Vestavěný ND filtr
 • Malá velikost foťáku
 • Min. zaostřitelná vzdálenost
 • Rychlost ostření
 • Provozní rychlost
 • 28mm na nejkratším ohnisku
 • Světelnost objektivu na dlouhém ohnisku

Závěr

Canon G1 X je výborný kompakt. Nebýt pomalejší provozní rychlosti a ostření, už bych ho měl doma.

Může být Canon G1X dobrý doplněk k DLSR? Ano i ne, zde záleží na tom, co fotíte. Pro focení architektury, krajiny či na dovolené je Canon dokonalý. Pokud však fotíte akčnější scény, tak bych doporučil porozhlédnout se jinde.

Za zapůjčení fotoaparátu děkuji společnosti Canon.

02.02.2013 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Extrémně širokoúhlá Sigma 12-24 na Canonu 5D
  Extrémně širokoúhlá Sigma 12-24 na Canonu 5D

  Pro fotografa architektury není žádný objektiv dostatečně širokoúhlý. Já používám objektiv s ohniskem 17mm a i ten je málo široký. Rád jsem testoval objektiv s ohniskem 12mm...

 • Canon TS-E 17 mm F 4 L
  Canon TS-E 17 mm F 4 L

  Po testu Tilt-Shift objektivu Canon TS-E 24 II jsem dostal k dispozici i objektiv Canon TS-E 17 / 4 L. Ten vyniká především svým velmi širokým ohniskem.

 • Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II
  Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II

  Na několik dní jsem měl zapůjčen objektiv Canon TS-E 24 / 3.5 L II. Nyní Vám přináším jeho srovnání s předchozí verzí, kterou již pár let používám.

Z galerieCZ EN