Canon TS-E 17 mm F 4 L

Canon TS-E 17 mm F 4 L

Nedávno jsem psal porovnání dvou Tilt-Shift objektivů od Canonu, konkrétně Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II. Následně jsem dostal k testu objektiv Canon TS-E 17 / 4 L. Ten vyniká především svým širokým ohniskem. Jedná se o nejširší Tilt-Shift objektiv pro Canon. Ani pro ostatní značky se však nenajde mnoho takto širokých Tilt-Shift objektivů.

Opět zde nečekejte laboratorní testy, ale hlavně postřehy z focení v praxi.

Konstrukce

Stejně jako oba dříve testované objektivy, i tento vyniká skvělým zpracováním. Vše je poctivý kov a tak se objektiv trochu pronese. Váží 820g. Na první pohled si jistě všimnete vypoulené přední čočky.

I zde je možno použít funkci Tilt a Shift zároveň v jednom směru, jako je to u inovované verze TS-24.

Canon TS-e 17

Použití

Se sedmnáctkou se fotí stejně krásně jak s Canon TS-24. Navíc s výhodou šiřšího ohniska. Lidem, co ještě nefotili s Tilt-Shift objektivem, chvilku trvá, než si zvyknou na jeho používání. Je to ale otázka pouhého cviku a pak už jde vše samo.

Snadné použití trochu komplikuje již zmiňovaná vypouklá čočka. Není možné zde používat přední filtry. Dále si musíte dát pozor na nechtěné dotyky. Celkově je tato čočka náchylnější na ušpinění. Problém je například i focení za menšího deště, kdy kapky na čočku dopadávají.

Kvalita kresby

Kvalitu kresby jsem porovnával se svým objektivem Canon 17-40 / 4 L. Překvapilo mě, že Canon 17-40 je na ohnisku 17mm o trochu širší jak TS-17. Jinak ale TS objektiv s přehledem vyhrává.

Hlavní rozdíl je vidět v krajích. O Canonu 17-40 je známo, že v krajích je znatelně horší. U TS-17 se nic takového neděje, kresba je perfektní od středu do extrémního kraje.

Další výhodou je skoro žádná vinětace. Canon 17-40 má tmavší rohy. U Canonu TS-17 je vše v pořádku.

Specifikace

ohnisko / ohnisko x 1,6 crop: 17 / 27 mm
min. clona: 4
ostření: ruční
průměr filtru: -
váha: 820g

Závěr

Závěr v tomto případě není jednoznačný. Canon TS-17 je samozřejmě špičkový objektiv. Zádrhelem je ale cena, ta je nyní v ČR okolo 60 000 Kč. To už přeci jen není málo. Objektiv bych tedy doporučil spíše profesionálům, kteří již s Tilt-Shift objektivem fotili a budou mít pro tento pravidelné využití. Nemá smysl, aby takto drahý objektiv ležel ve skříni.

Pokud jste zatím s Tilt-Shift objektivem nefotili a chtěli byste si nějaký pořídit, tak bych spíše doporučil jednu z verzí objektivu TS-24. Jejich cena je příjemnější. Zároveň je ale tento objektiv univerzálnější. Často se mi stávalo, že ohnisko 17mm bylo v mnoha místech až moc široké. Ohnistko 24mm se hodí na více záběrů.

Canon TS-E 17 /4 je dle mě výborný objektiv pro fotografa architektury, který však již bude mít TS objektiv s delším ohniskem.

Na závěr bych chtěl poděkovat firmě Canon CZ za zapůjčení objektivu k testu.

Pozitiva / Negativa

 • Tilt-Shift objektiv s ohniskem 17 mm
 • možnost Tilt&Shift v jednom směru
 • možnost shiftu až do krajních mezí
 • kvalitní konstrukce
 • špičková kresba
 • nemožnost použití předních filtrů
 • náchylnost na umazání přední čočky
 • cena

08.08.2010 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II
  Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II

  Na několik dní jsem měl zapůjčen objektiv Canon TS-E 24 / 3.5 L II. Nyní Vám přináším jeho srovnání s předchozí verzí, kterou již pár let používám.

 • Canon TS-E 24 / 3,5 L
  Canon TS-E 24 / 3,5 L

  Tento objektiv jsem si pořídil pro fotografování architektury. Hlavní předností objektivu jsou funkce TILT a SHIFT.

 • Canon 17-40 / 4 L
  Canon 17-40 / 4 L

  Širokoúhlý objektiv, který využívám hlavně pro fotografie architektury. S přechodem na full-frame nahradil předchozí objektiv 10-22.

 • Canon 5D
  Canon 5D

  Canon 5D jsem si pořídil v roce 2008 místo fotoaparátu Canon 20D. Hlavním důvodem přechodu je FF čip.

Z galerieCZ EN