Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II

Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II

Již pár let fotografuji s Tilt-Shift objektivem Canon TS-E 24 / 3.5 L. Nyní se mi naskytla možnost porovnání s jeho inovovanou verzí Canon TS-E 24 / 3.5 II L.

V tomto článku najdete hlavně mé postřehy a několik fotografií pro porovnání. Laboratorní testy či fotografie testovacích obrazců zde nečekejte. Jde mi hlavně o rozdílnost objektivů při jejich použití v praxi.

Konstrukce

Již na první pohled je mezi objektivy vidět rozdíl. Nová verze je větší a působí techničtěji. Stará verze působí jednodušeji a vypadá že více vydrží. Něco jako BMW X5 vs. klasický Land Rover Defender.

Canon TS-e 24

Jedná se však jen o zdání. Oba objektivy mají perfektní konstrukci a celokovové tělo. Nová verze je dokonce o 210g těžší. Původní verze se vyráběla od roku 1991. Nová verze se začala prodávat v roce 2009.

Hlavním rozdílem je oddělení funkcí Tilt a Shift. U staré verze je možno použít funkci Tilt ve vertikálním směru a zároveň Shift v horizontálním směru či naopak. U nové verze je možno použít jak Tilt tak Shift v jednom směru. Fotograf toto sice nevyužije moc často, ale někdy se to hodí.

Dalším rozdílem je přední čočka. Zde bohužel došlo ke zvětšení přední objímky z průměru 72mm na 82mm. Tato změna přináší nutnost koupě dražších filtrů.

Použití

Co se týče použití objektivu, tak zde nejsou žádné velké změny. Pro uživatele stávajícího Canon TS-24 bude přechod hračka. Ostatní se musí s použitím Tilt-Shift objektivu trochu sžít.

Canon TS 24 lock

U nového typu bylo příjemnější a citlivější ostření, stejně jako tilt-shift posuny. Těžko ale říci, zda došlo k vylepšení, nebo jen to jen opotřebením mého Canonu TS-24. Ten jsem kupoval již použitý.

Co ale musím ocenit je zámek funkce tilt, který na boku objektivu přibyl. U starého modelu se mi občas stávalo, že došlo k nechtěnému posunu.

Kvalita kresby

Již před tímto testem jsem viděl několik porovnávacích fotografií. Výsledek mě tedy nijak nepřekvapil. Kresba je výrazně ostřejší oproti staršímu modelu. Rozdíl je vidět hlavně při 100% zobrazení, kdy se člověk zaměří na detaily. Pokud se člověk kouká na celý obraz, tak si rozdílu zas tolik nevšimne.

Velký posun nastal také u chromatické aberace, kde ji má nový typ o dost méně.

Canon TS-E 24 L pravý horní roh

Canon TS-E 24 / 3.5 L střed

Canon TS-E 24 levý horní roh

Shift / Tilt

Posun v kresbě nastal také při použití funkce shift. Starý objektiv měl krajní hodnoty označeny červeně s tím, že by se jich měl fotograf spíše vyvarovat. U nového typu již nic takového není. S objektivem jsem fotil i do krajních posunů a nepozoroval jsem výrazné zhoršení obrazu.

Díky větší přední čočce ani nedochází k výraznému tmavnutí okrajů fotky v případě maximálního posunu, jako tomu bylo u starého typu.

Co se týče samotného tilt a shift posunu, tak ten je možný do stejné míry jako u staršího typu.

Pozitiva / Negativa

 • lepší kresba
 • možnost Tilt&Shift v jednom směru
 • možnost shiftu až do krajních mezí
 • zámek tilt
 • nižší chromatická aberace
 • menší soudkovitost
 • Průměr filtru 82mm
 • Cena

Závěr

Rozdíl mezi objektivy Canon TS-24 a Canon TS-24 II je znatelný. Je to dané i 18 letým rozdílem v datu jejich uvedení. Bohužel rozdílná je i cena, v tuto chvíli je nová verze o cca. 18 000 Kč dražší.

Doporučení zda koupit nový či starý, záleží hlavně na tom, jak moc tento typ objektivu využijete. Dobrou službu Vám odvede i starý typ. Lidem co se chtějí zabývat fotografií architektury vážně, bych však doporučil spíše nový typ.

Já osobně již šetřím peníze a časem provedu upgrade. Ještě by mě mohl zviklat objektiv Canon TS-17. Ten jsem měl také zapůjčen a o něm napíši v příštím článku.

Na závěr bych chtěl poděkovat firmě Canon CZ za zapůjčení objektivu k testu.

Testovací fotografie

Další testovací fotografie z objektivu Canon TS-E 24 / 3.5 L naleznete například na webu Digital-picture.com.

17.03.2010 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Canon TS-E 17 mm F 4 L
  Canon TS-E 17 mm F 4 L

  Po testu Tilt-Shift objektivu Canon TS-E 24 II jsem dostal k dispozici i objektiv Canon TS-E 17 / 4 L. Ten vyniká především svým velmi širokým ohniskem.

 • Canon TS-E 24 / 3,5 L
  Canon TS-E 24 / 3,5 L

  Tento objektiv jsem si pořídil pro fotografování architektury. Hlavní předností objektivu jsou funkce TILT a SHIFT.

 • Canon 17-40 / 4 L
  Canon 17-40 / 4 L

  Širokoúhlý objektiv, který využívám hlavně pro fotografie architektury. S přechodem na full-frame nahradil předchozí objektiv 10-22.

 • Canon 5D
  Canon 5D

  Canon 5D jsem si pořídil v roce 2008 místo fotoaparátu Canon 20D. Hlavním důvodem přechodu je FF čip.

Z galerieCZ EN