České Švýcarsko

Zajímá vás, kam se vydávám hledat inspiraci pro focení přírody? Skoro každý rok vyrážím na výjezdní zasedání našeho fotografického spolku Fotopivo.cz do Českého Švýcarska. A jak dopadlo letošní focení? Že by šlo vše podle plánu, se říct nedá. I přes to nakonec stál výlet za to. Posuďte sami.

Pátek

Hned v pátek si ze mě počasí tak trochu vystřelilo. Slunce ještě svítilo, když jsem dorazil na Křížový vrch, odkud jsem chtěl po jeho západu. Než jsem ale stačil vytáhnout foťák, zatáhlo se a po chvíli začalo dokonce pršet.

Mohl jsem to v tu chvíli zabalit, ale zůstal jsem. Vznikla totiž nová fotografická příležitost. Mraky, za které se slunce schovalo, byly naštěstí moc pěkné. Fotil jsem proto dlouhé expozice, aby byly také trochu rozmazané a působily na fotce dynamicky. Pára stoupající z lesů už byla jen třešničkou na dortu.

Mraky nad JetřichovicemaMraky nad Jetřichovicema

Sobota ráno

Slunce mě zradilo i druhý den ráno. Vyrazil jsem fotit na Křížový vrch, ale východ se schoval v oblačnosti. Tak se mi opět místo slunce podařilo zachytit mlhu, která se krásně hnala přes kopce. Podmínky se neustále měnily o sto procent, jednou mlha úplně zmizela a po chvilce se zase zvedla tak, že nebylo vidět vůbec nic. Atmosféru toho rána nejlépe dokumentuje fotka aleje pod Studeným vrchem zahalená mlhou.

Mlha pod studencemMlha si razí cestu na Studený vrch

Po snídani jsem se vydal na obhlídku Pastevního vrchu, kde na okrajích lesů bývají nádherné břízy. Chtěl jsem je jít fotit večer při západu slunce. Břízy už ale byly úplně opadané a bez jediného lístečku. Musel jsem si tedy vymyslet jiný námět. Ještě že tak, jak se nakonec večer ukázalo.

Sobota odpoledne

Po jedinečném candátovi ve vyhlášené restauraci Na Stodolci jsem se vydal na projížďku krajinou. Hledal jsem pěkné barevné stromy nebo aleje. Jak jsem ale zjistil, letošní podzim je zrovna tím podzimem, který fotografům nesvědčí. Stromy byly z poloviny opadané a z poloviny ještě zelené.

Zklamán nedostatkem zajímavých objektů pro focení jsem se vydal jen tak projít na Větrný vrch, z kterého je pěkný výhled až do Saského Švýcarska. A tady vznikla fotka, z níž mám velkou radost. Je totiž jiná než neustálé pohledy do krajiny. Podařilo se mi najít doslova zlatý průzor na tento krásný strom a pasoucí se krávy.

Zlatý podzimPodzim viděný zlatým průhledem

Sobota večer

Otázku, kam se vydat na západ slunce, jsem nakonec vyřešil cestou na Křížový vrch. Tam se mi naskytl pohled na jeden z nejbarevnějších západů, jaký jsem v Českém Švýcarsku viděl. Rudá záře zbarvila nejen celou západní oblohu, ale i stromy v popředí.

Pak že podzimu došly barvyPak že podzimu došly barvy

Neděle ráno

Křížový vrch se stal místem, kam se vydávám po ránu, když se mi nechce vstávat moc brzo. Dosud jsem měl štěstí, ale tentokrát se to vážně nevyplatilo. Na kopci zrovna probíhal fotografický workshop, na kterém se sešlo asi 30 fotografů.

Neměl jsem tak moc možností vymýšlet kreativní kompozice. Ještě před východem slunce, když davy fotografů na kopec teprve proudily, se mi podařilo pořídit alespoň tento snímek.

Ještě než dorazí davy...Ještě než dorazí davy...

Nedělní odjezd

Nedělní ráno se neslo v trochu mrzuté náladě. Mlha se brzo rozpustila, stromy skoro nebyly barevné, nebyl tedy důvod dál v Českém Švýcarsku zůstávat. Na zpáteční cestě jsem se navíc doslechl, že doma v Praze vydržela pořádná mlha pěkně dlouho.

Veškeré chmury ale rozehnaly skvělé podmínky, které mi po cestě nabídlo České Středohoří. Podařilo se mi vytvořit pár fotografií, na které jsem měl spadeno již dlouho - pohledy na chmelnici zahalenou do mlhy. Rázem jsem byl u vytržení a nelitoval cesty. Tento snímek je pro mě o mnoho lepší, než by byla barevná kýčovka z předchozího dne.

Happy end v podobě chmelniceHappy end v podobě chmelnice

19.07.2015 | Foto výlety

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

  • Tip na výlet - výletní restaurace Zastávka Nižbor
    Tip na výlet - výletní restaurace Zastávka Nižbor

    Na koupání už to letos nevypadá, počasí naopak přímo vybízí k výletům. Nevíte kam? Rád bych se s vámi prostřednictvím několika obrázků podělil o inspiraci.

  • Krásy podzimního Broumovska
    Krásy podzimního Broumovska

    Minulý víkend jsem byl s kamarády z Fotopivo.cz fotografovat na Broumovsku. Na místě nás přivítaly do zlatova zbarvené stromy, které doslova zářily pod paprsky slunce. V kombinaci s ranními mlhami se jednalo o téměř dokonalé počasí, nebýt oparu.

Z galerieCZ EN