7 tipů na vánoční dárky pro fotografa

7 tipů na vánoční dárky pro fotografa

Věnuje se někdo z vašich blízkých focení? Udělejte mu radost dárkem, který se opravdu hodí. Zamyslel jsem se nad užitečnými dary, které by mě jako profesionálního fotografa potěšily. Tady je mých 7 tipů.

1. Vodováha

Fotografové se shodnou, že čím méně úprav v editoru fotka potřebuje, tím lépe. Zejména pro focení krajiny a architektury je proto fajn pomocníkem vodováha. Tahle je malá, zasouvá se do sáněk blesku a hlavně zaručí perfektně rovný horizont na první dobrou.

Cena: 200 - 500 Kč
Kde koupit: Oddělení fotodoplňků ve FotoŠkoda

Vodováha

2. Fotografické rukavice

Ovládat fotoaparát, když má fotograf prsty ztuhlé zimou, moc dobře nejde. Pro takové případy se hodí mít tenké, a přitom teplé rukavice. Mně se osvědčil materiál power stretch - udrží teplo a zároveň umožňuje citlivě ovládat fotoaparát.

Cena: 400 - 1 000 Kč
Tip: Etip Glove Men od The North Face

Power strech rukavice

3. Fotografická kniha

Fotograf na sobě musí neustále pracovat - nejen prakticky, ale i teoreticky. Dobrou fotografickou knihou proto nic nepokazíte. Knihy pro inspiraci, například ty s fotkami Josefa Sudka či Ansele Adamse, jsou sázkou na jistotu. Z těch naučných mě osobně nejvíce ovlivnila kniha V hledáčku fotografa.

Cena: 190 - 1 500 Kč
Tip: V hledáčku fotografa - David duChemin

4. Čistící nástroje

Čistá optika je podmínkou kvalitní fotky, a proto čistící nástroje čas od času potřebuje každý fotograf. Já už deset let spokojeně používám mikrovláknovou utěrku od firmy Rodenstock, s větší špínou si poradí mokré utěrky Green Clean.

Cena: 20 - 200 Kč
Tip: Mikrovláknová utěrka Rodenstock, Mokré utěrky Green Clean

5. Předplatné časopisu FOTO

Vděčným dárkem bývá předplatné oblíbeného časopisu. Já můžu doporučit časopis FOTO, který považuji za nejlepší u nás. Bonusem takového dárku je, že si na vás obdarovaný vzpomene pokaždé, když na něj bude časopis čekat ve schránce :)

Cena: 390 - 490 Kč
Tip: Předplatné časopistu FOTO

6. Software na úpravu fotek

Bez dobrého softwaru na úpravu fotek se neobejde žádný fotograf. Nejlepší je samozřejmě Adobe Photoshop, ten vás ale nepotěší svojí cenou. Levnější český program Zoner Photo studio mu zdatně sekunduje a odvede dobrou práci jako správce a prohlížeč fotek právě ve spolupráci s photoshopem.

Cena: 1 799 Kč
Tip: Zoner Photo Studio 17

 

7. Workshopy

Nic neposune fotografa tak, jako intenzivní praktická zkušenost pod vedením profesionála. Já se na svých workshopech zaměřuji na focení Prahy a architektury a moc rád se o své zkušenosti podělím se začátečníky i pokročilejšími fotoamatéry.

Cena: 2 600 - 3 100 Kč
Tip: Fotografování jarní Prahy
Fotografování moderní architektury

06.12.2015 | Ostatní

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Jak jsem učil fotit architekturu
  Jak jsem učil fotit architekturu

  V dubnu jsem pořádal workshop fotografování moderní architektury. Celý den jsem pomocí praktických příkladů ukazoval, jak tvořit zajímavé fotografie architektury.

 • Výhra v soutěži Praha fotografická
  Výhra v soutěži Praha fotografická

  Letos poprvé jsem se zúčastnil foto soutěže Praha fotografická. Vzhledem ke své první účasti a velmi krátkému času na přípravu jsem si upřímně moc šancí nedával.

 • Jak jsme fotili Prahu
  Jak jsme fotili Prahu

  Po workshopu moderní architektury jsem na jaře pořádal i 2 kurzy fotografování staré Prahy. Workshop byl 2 denní, mohli jsme tak zachytit krásy Prahy při západu i východu slunce.

Z galerieCZ EN