https://www.traditionrolex.com/43

Kamenice a Dolský mlýn v Č. Švýcarsku | Foto průvodce
Kamenice a Dolský mlýn

Kamenice a Dolský mlýn

Je zde další díl fotoprůvodce Českým a Saským Švýcarskem. Tentokráte si představíme říčku Kamenici. Zaměříme se hlavně na okolí Dolského mlýna.

Kamenice

Popis lokality

Kamenice pramení v Lužických horách, teče přes České Švýcarsko a následně se v Hřensku vlévá do Labe. My se hlavně zaměříme na část v okolí Dolského mlýna. Kousek před ním vtéká Kamenice do skalních soutěsek a jimi se proplétá až do svého ústí do Labe.

Na spoustě míst ve vodě rostou zelené řasy, což vytváří ideální podmínky pro fotografování. Na jednom snímku tak můžete mít vodu, zelené řasy a v pozadí skály. Místy je možné najít ve vodě různé kameny, malé potůčky a kaskády. Tedy vše co je potřeba pro fotografování vody na dlouhý čas.

Dolský mlýn Dolský mlýn

Této oblasti pak dominuje Dolský mlýn. V současné době zde stojí již jen torzo mlýna. Konkrétně se jedná o obvodové zdi mlýna a základy ostatních budov. Vedle mlýna je zrekonstruovaný náhon s mlýnským kolem.

Není to tak dávno, co byl mlýn v dobrém stavu. Točila se zde například jedna ze scén pohádky „Pyšná princezna“. Díky natáčení však byla zbourána jedna z budov. Následně mlýn chátral, až se dostal do stávajícího stavu. Nyní díky různým sdružením dochází ke snahám o rekonstrukci či alespoň zakonzervování objektů mlýna.

Kdy fotit

Nejlepším obdobím na focení Kamenice v okolí Dolského mlýna je podzim. Všude je spousta listnatých stromů, které zde rozehrají své barevné variace. To vše se pak navíc zrcadlí na vodě.

Do těchto míst často chodíme v případě deštivého počasí. Díky dešti získají barvy na intenzitě. Na vyhlídkách se v tomto počasí stejně moc fotit nedá.

Jak se dostat ke Kamenici a Dolskému mlýnu?

K Dolskému mlýnu se dostanete dvěma cestami. Kratší cesta vede po modré turistické značce z Vysoké Lípy. Cesta vede od Hotelu Lípa kde je parkoviště a autobusová zastávka. Nejdříve se jde po rovině a pak roklí prudce z kopce po schodech. Jakmile sejdete dolů, tak jste u Kamenice před Dolským mlýnem.

Druhá cesta vede z Jetřichovic. Je sice delší, ale vede pouze po rovině a krásným údolím Jetřichovické Bělé. Jetřichovická Bělá je malý potůček, který se klikatí údolím a na hodně místech jsou v něm zelené řasy. Tedy opět ideální pro fotografa. Cesta začíná u Starého Mlýna v Jetřichovicích a vede po žluté turistické trase.

Kamenice a Dolský mlýn na fotografiích

Kamenice u Dolského mlýna Kamenice u Dolského mlýna

Jez u Dolského mlýna Jez u Dolského mlýna

Další fotografie

Zde naleznete další fotografie z Českého Švýcarska


Související články na téma České Švýcarsko

15.02.2010 | Foto průvodce

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Zirkelstein
  Zirkelstein

  Ve čtvrtém díle fotoprůvodce se podíváme do Saského Švýcarska. Tentokrát Vám představím stolovou horu Zirkelstein.

 • Bastei
  Bastei

  Je tu třetí pokračování foto průvodce Českým a Saským Švýcarskem. Tentokráte vám představím místo zvané Bastei.

 • Mariina skála (vyhlídka)
  Mariina skála (vyhlídka)

  Druhým tipem na zajímavá fotografická místa v České Švýcarsku je Mariina skála. Na vrchu skály je vyhlídka spolu s dřevěnou boudou. Proto se tomuto místu občas také říká Mariina vyhlídka.

 • Křížový vrch
  Křížový vrch

  Tímto článkem začíná seriál s tipy na zajímavá fotografická místa. Prvním tipem je Křížový vrch v Českém Švýcarsku.

Z galerieCZ EN

https://www.traditionrolex.com/43