Jak jsme fotili Prahu

Jak jsme fotili Prahu

Po workshopu moderní architektury jsem na jaře pořádal i 2 kurzy fotografování staré Prahy. Workshop byl 2 denní, mohli jsme tak zachytit krásy Prahy při západu i východu slunce.

praha z letnéPohled na Prahu z Letenských sadů

Workshop jako vždy začal teoretickou části. Probrali jsme základy fotografování a hlavně se zaměřili na často se opakující chyby.

Změna světla a její vliv na fotku

Fotografovat jsem začali na Kampě. U Karlova mostu jsme si ukázali, jak se změní výsledná fotografie se změnou světla a s použitím ND filtru.

Karlův most při změně světla

Rozdíl mezi těmito dvěma fotkami je pouhých pár minut. Stačilo se jen zastavit, zamyslet, počkat pár minut, než vyjde slunce zpoza mraků a použít ND či přechodový filtr.

Většina špatných fotografií vznikne tak, že se fotograf nezastaví a cvakne fotku od boku. Často stačí pár minut snahy navíc a máte radikálně lepší foto.

Kouzlo večerní Prahy

Na západ slunce jsme se přesunuli do Letenských sadů, kde jsme fotografovali od Hanovského pavilónu. Vybrali jsme místo, rozmysleli kompozici a pak už jen čekali na západ slunce.

Tip: Fotografujte po setmění

Vyzkoušejte si někdy fotit krátce po západu slunce. Cca. 30 minut po západu slunce je obloha zbarvena do tmavě modré, zatímco ulice již osvětluje pouliční osvětlení. Jakmile obloha zčerná, tak je již pozdě.

Praha z LetnéPohled na Prahu od Hanovského pavilónu

Ranní paprsky na Karlově mostě

Východ slunce nebyl ráno ničím výjimečný, zato od západu přišly nad Prahu pěkné mraky.

Karlův mostKarlův most

Z Karlova mostu jsme se přesunuli do uliček Malé strany. Ukazovali jsme si zde, jak pracovat se světlem a stíny, tak aby fotografie působily prostorově.

Malá strana, PrahaUličky Malé Strany

Petřínské sady

Poslední fotografickou lokalitou byl Petřín. Ukázali jsme si zde několik vyhlídek na Prahu a Staré Město. Workshop jsme pak zakončili debatou nad pořízenými fotografiemi.

Výhled od Strahovského klášteraVýhled od Strahovského kláštera

Tipy na příslušenství

Během celého workshopu jsme si ukázali některé příslušenství, které velmi usnadní fotografování architektury.

Vodováha do sáněk blesku

Největší zájem u všech vzbudila malá vodováha do sáněk blesku. Snadno tak dosáhnete fotografií z rovným horizontem a nemusíte doma nic rovnat.

Přechodový filtr

Vzhledem ke slunnému dni jsme také hojně využívali přechodový filtr. Filtr pomůže ke snížení kontrastu scény. Místo vypáleného nebe, tak máte na fotce krásně prokreslené nebe.

Dálková spoušť

V případě že fotografujete ze stativu, tak je neocenitelným pomocníkem dálková spoušť. Zabráníte tak roztřesení fotoaparátu na stativu, tím že byste zmáčkli spoušť rukou.

Vodováha, Filtr, Dálková spoušť

14.07.2012 | Ostatní

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Jak jsem učil fotit architekturu
  Jak jsem učil fotit architekturu

  V dubnu jsem pořádal workshop fotografování moderní architektury. Celý den jsem pomocí praktických příkladů ukazoval, jak tvořit zajímavé fotografie architektury.

 • Sbíhání linií u fotografií architektury
  Sbíhání linií u fotografií architektury

  V druhém článku o fotografování architektury se podíváme na sbíhání linií. Jedná se o častý nešvar, který kazí výsledný dojem z fotografie.

 • Co byste v Praze nehledali?
  Co byste v Praze nehledali?

  Jsou místa a stavby, které bychom asi v Praze nehledali. Jednou z takových staveb je pravoslavný kostel na Petříně.

Z galerieCZ EN