Jak se připravit na focení v -15°C

Jak se připravit na focení v -15°C

Zima a mrazy jsou tady, doporučuji vyrazit fotit. Nejlepší fotografie často vznikají v extrémních podmínkách, jakou jsou velké mrazy. Ještě než vyrazíte, doporučuji přečíst si následující tipy.

Pohodlí fotografa je základ

Pohodlí fotografa je při focení velmi důležité. Pokud  je Vám zima, máte hlad či cokoliv dalšího, tak fotce nevěnujete dostatek času. Naopak se snažíte vše nafotit co nejrychleji.

Před focením si tedy připravte nejen fotovýbavu ale i věci pro své pohodlí.

Rukavice

Základem pohodlí jsou rukavice. Zvláště pokud používáte kovový stativ, tak jsou kvalitní rukavice nezbytné. Vyzkoušel jsem nespočet rukavic, žádné ale nebyly dostatečně teplé a tenké. Případně nevydržely ani celý rok, jako pletené foto-rukavice Lowepro, které se hned rozpáraly.

Loni jsem však našel dokonalé řešení. V mrazech používám dvoje rukavice současně. Spodní jsou z materiálu Power stretch a svrchní pak z materiálu Polartec, které jsou navíc odklápěcí.

rukaviceRozpárané pletené fotorukavice, Power strechové, Powerstrechové + odklopené Polartecové, Powerstrechové + Polartecové

Power-strechové rukavice jsou teplé, tenké a dostatečně pružné. Fotoaparát se v nich dá snadno ovládat. Já používám rukavice Poweron od OutdoorDesigns. Jejich kvalita je výborná a cena poloviční oproti jiným značkám.

Klasické polartecové rukavice jsou tlustší a teplejší. Navlékám je jako druhou vrstvu. Od stejného výrobce jsem našel model Fuji Convertible, jedná se o palčákové provedení s odklápěcí částí na prsty. Při focení část na prsty odklopím, a fotoaparát ovládám pomocí power-strechových rukavicí.

Funkční termoprádlo

U mě vede termoprádlo z merino vlny. Oproti syntetickým látkám merino vlha hřeje i vlhká. Zatím jsem vyznavačem termoprádla značky Devold, pouze triko Active plánuji doplnit o teplejší variantu Expedition.

Merino prádlo Devold

Boty

Co se týče bot, nejvhodnější jsou kotníkové pohorky. Vybírejte takové, v kterých se budete cítit dobře. Já používám pohorky značky Lowa. Ty se vyznačují tím, že jsou uvnitř měkčí, oproti botám ostatních značek. Tvrdost bot je ale samozřejmě otázka osobních preferencí.

U bot je nejdůležitější správná velikost. Pokud budete mít boty natěsno, tak vám nohy snadno promrznou. Nepomohou proti tomu ani sebeteplejší ponožky. Vždy je potřeba, abyste měli nohy v botách trochu navolno a mohli pohybovat prsty.

Bunda

Co se týče zateplení, není nad péřovou bundu. Kvalitní péřové bundy však stojí od 4 tisíc výše. Mně se podařilo objevit péřovku Warmpeace Ascent. Je kvalitní, o dost levnější a má drobné vychytávky jako třeba manžety na ruce místo rukavic.

Pokud padá sníh, tak je důležitá nepromokavá bunda. V tom případě přes péřovku navléknu gore-texovou bundu od Storm od Tilaku.

Warmpeace a Tilak

Pitný režim

Mnoho lidí zapomíná v mrazech dodržovat pitný režim. Nezapomeňte tedy na termosku s čajem!

Fototechnika

Zde platí jediné pravidlo. Nikdy nevyndavejte fototechniku ihned po příchodu z mrazu do tepla. Uvnitř fotoaparátu by došlo ke kondenzaci vlhkosti, čímž byste ho zničili.

Je důležité, aby se fotoaparát ohřál postupně. Stačí ho například nechat pár hodin zavřený v brašně.

Jak připravit auto?

Většina fotografů využívá při cestách auto, a tak je vhodné nepodcenit ani přípravu vozu. Důležité jsou kvalitní zimní pneumatiky. Já používám finské pneumatiky značky Nokian, což je specialista na severské podmínky. Díky těmto pneumatikám jsem ještě nikdy nepotřeboval zimní řetězy.

V autě by vám určitě nemělo chybět lano. Jako fotograf budete často jezdit po velmi úzkých cestách. Snadno se vám stane, že autem sklouznete do příkopu, jelikož nebude vidět kraj silnice (vlastní zkušenost). Pokud budete mít lano, o dost rychleji seženete pomoc.

09.12.2012 | Ostatní

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • České Středohoří v -20 stupních
  České Středohoří v -20 stupních

  Před pár dny napadnul čerstvý sníh a předpověď hlásila jasno na víkend. Již dlouho mám v hlavě jeden snímek z Českého Středohoří. Neváhal jsem a v sobotu ráno jsem vyrazil fotit, mráz nemráz.

 • Extrémní zima v Českém Středohoří
  Extrémní zima v Českém Středohoří

  Dnešní den jsem strávil focením v Českém Středohoří. Díky extrémním mrazům jsme mohli obdivovat a fotit překrásné námrazy na všech stromech.

 • Zima v Českosaském Švýcarsku
  Zima v Českosaském Švýcarsku

  Minulý víkend jsem byl fotit již po několikáte tuto zimu v Českém Švýcarsku. Tento kraj je v zimě stejně kouzelný jako v ostatních obdobích.

Z galerieCZ EN