Tímto článkem otevírám seriál o tom, jak fotografovat interiéry a architekturu. Nejdříve se podíváme na to, jak správně exponovat fotografii interiéru. Následně probereme techniku pro focení architektury a probereme také přípravu interiérů před samotným focením.
Mé služby fotografování architektury, interiérů a hotelů.
Správná expozice je zvláště u interiérové fotografie velmi důležitá. Základní chybou je podexponovaná fotografie. V případě, že takovouto fotografii v počítači zesvětlíte, tak vám zvláště v tmavých místech vyleze šum.
Řešením je exponovat fotografii co nejsvětlejší co jde, dokud neobsahuje přepaly. Dosáhnete toho kompenzací expozice do plusu.
Zvolenou expozicí můžete hodně ovlivnit jak fotografie působí. U obytných prostor většinou chcete, aby vypadaly světle a příjemně. Toho dosáhnete velmi světlým podáním fotografie. Naopak z fotografií společenských místností musí působit atmosféra daného místa, té dosáhnete spíše tmavším podáním.
Světlé podání fotografie interiéru působí pozitivněji. Takto světlé fotografie můžete vidět například v nabídce realitních kanceláří.
Stejné místo s tmavší expozicí nevypadá již tak hezky.
Takto světlých fotografií dosáhnete pomocí snadné úpravy v počítači. Stačí pouze zesvětlit kresbu ve středních tónech.
Tmavší podání dodá barům, restauracím či kavárnám tu správnou atmosféru.
Občas narazíte na problém s velkým expozičním rozsahem scény. Rohy jsou velmi tmavé a naopak okna či průhled ven, je totálně vypálený.
Částečným řešením je úprava v počítači. Mnohem lepšího výsledku dosáhnete HDR fotografií. Fotoaparát umístíte na stativ a pořídíte dvě fotografie. Jedna fotografie zachytí tmavá a druhá světlá místa. V počítači už jen tyto dvě fotografie spojíte do jedné.
Aby fotografie interiéru působila prostorově, je potřeba použít objektiv s co nejširším ohniskem. Já používám objektivy s ohniskem 14mm až 24mm.
Umístíte-li do popředí nějaký objekt, umocníte tak prostorový efekt. Prvek v popředí je díky širokoúhlému ohnisku o dost větší, než objekty v pozadí.
Základem pro fotografování architektury je širokoúhlý objektiv. Většinou budete také potřebovat stativ, jelikož v interiéru bývá nedostatek světla. Ke stativu automaticky patří drátěná či dálková spoušť.
Velmi šikovnou pomůckou je vodováha do sáněk blesku. Nebudete pak muset fotografie dodatečně rovnat.
Myslíte-li to s fotografováním architektury vážně, bude dobré promyslet koupi tilt-shift objektivu. Tento objektiv Vám pomůže vyřešit problém se sbíhajícími se budovami.
Před focením je dobré scénu uklidit a odstranit věci, které na fotce nechceme. Vždy je lepší obětovat 15 minut přípravě scény, než pak hodiny v počítači retušovat nechtěné věci.
Focení interierů pro Airbnb se v ničím neliší od klasického focení pro realitní kanceláře, hotely či penziony. Cílem této fotografie je prodat.
Zde si můžete přečíst více o mých službách fotografování architektury.
05.02.2016 | Ostatní