Fotografování interiérů

Fotografování interiérů

Tímto článkem otevírám seriál o tom, jak fotografovat interiéry a architekturu. Nejdříve se podíváme na to, jak správně exponovat fotografii interiéru. Následně probereme techniku pro focení architektury a probereme také přípravu interiérů před samotným focením.

O autorovi - Jiří Šebek

  • Jsem profesionální fotograf interiérů a architektury
  • Vyhrál jsem Czech Press Photo 2016 s fotkami architektury
  • Interiéry a architekturu fotografuji 11 let

Mé služby fotografování architektury, interiérů a hotelů.

Správná expozice vs. šum

Správná expozice je zvláště u interiérové fotografie velmi důležitá. Základní chybou je podexponovaná fotografie. V případě, že takovouto fotografii v počítači zesvětlíte, tak vám zvláště v tmavých místech vyleze šum.

Řešením je exponovat fotografii co nejsvětlejší co jde, dokud neobsahuje přepaly. Dosáhnete toho kompenzací expozice do plusu.

Vliv expozice na atmosféru interiéru

Zvolenou expozicí můžete hodně ovlivnit jak fotografie působí. U obytných prostor většinou chcete, aby vypadaly světle a příjemně. Toho dosáhnete velmi světlým podáním fotografie. Naopak z fotografií společenských místností musí působit atmosféra daného místa, té dosáhnete spíše tmavším podáním.

foto interiéruSvětlé podání fotografie interiéru působí pozitivněji. Takto světlé fotografie můžete vidět například v nabídce realitních kanceláří.

foto interiéru v tmavém podáníStejné místo s tmavší expozicí nevypadá již tak hezky.

Takto světlých fotografií dosáhnete pomocí snadné úpravy v počítači. Stačí pouze zesvětlit kresbu ve středních tónech.

noční náladové foto interiéru Tmavší podání dodá barům, restauracím či kavárnám tu správnou atmosféru.

Expoziční rozsah scény

Občas narazíte na problém s velkým expozičním rozsahem scény. Rohy jsou velmi tmavé a naopak okna či průhled ven, je totálně vypálený.

Částečným řešením je úprava v počítači. Mnohem lepšího výsledku dosáhnete HDR fotografií. Fotoaparát umístíte na stativ a pořídíte dvě fotografie. Jedna fotografie zachytí tmavá a druhá světlá místa. V počítači už jen tyto dvě fotografie spojíte do jedné.

Fotografie inteiréru bytu

Dojem prostorného interiéru

Aby fotografie interiéru působila prostorově, je potřeba použít objektiv s co nejširším ohniskem. Já používám objektivy s ohniskem 14mm až 24mm.

Umístíte-li do popředí nějaký objekt, umocníte tak prostorový efekt. Prvek v popředí je díky širokoúhlému ohnisku o dost větší, než objekty v pozadí.

Technika

Základem pro fotografování architektury je širokoúhlý objektiv. Většinou budete také potřebovat stativ, jelikož v interiéru bývá nedostatek světla. Ke stativu automaticky patří drátěná či dálková spoušť.

Velmi šikovnou pomůckou je vodováha do sáněk blesku. Nebudete pak muset fotografie dodatečně rovnat.

Myslíte-li to s fotografováním architektury vážně, bude dobré promyslet koupi tilt-shift objektivu. Tento objektiv Vám pomůže vyřešit problém se sbíhajícími se budovami.

Úklid interiéru vs. nechtěné objekty

Před focením je dobré scénu uklidit a odstranit věci, které na fotce nechceme. Vždy je lepší obětovat 15 minut přípravě scény, než pak hodiny v počítači retušovat nechtěné věci.

Jak fotit pro Airbnb?

Focení interierů pro Airbnb se v ničím neliší od klasického focení pro realitní kanceláře, hotely či penziony. Cílem této fotografie je prodat.

  • Byt by tedy měl vypadat prostorný a světlý.
  • I nejtmavší kopku dnes můžete vyfotit jako světlý a prostorný interiér. Pozor však na to.
  • Vaším cílem musí být fotografie interiéru co odpovídá skutečnosti. Pokud tomu tak nebude, vše se objeví v hodnocení objektu na Airbnb. Lidé budou nadávat majiteli, ten zas fotografovi.
  • Interiér by měl být co nejvíce uklizený. Nikdo si nechce pronajmout špinavý byt. Pozor na různé šmouhy na sklech, kovových částech či parketách. Při focení se snadno přehlédnou, na monitoru jsou však velmi výrazné.

Líbí se vám mé fotografie interiérů?

Zde si můžete přečíst více o mých službách fotografování architektury.

05.02.2016 | Ostatní

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

Z galerieCZ EN