Fujifilm X-E1 5 měsíců poté

Fujifilm X-E1 5 měsíců poté

V dubnu jsem napsal recenzi na fotoaparát Fuji X-E1, v červnu si ho pořídil. Po 5 měsících používání musím říct, že mé prvotní dojmy se změnily. Teprve teď můžu pořádně odhalit silné a slabé stránky fotoaparátu.

Rovnou k věci - tématem článku jsou body, ve kterých foťák jasně vyniká a naopak, kde ztrácí. Běžné vlastnosti najdete v minulé recenzi.

Fujifilm X-E1

Rychlost ostření

Rychlost ostření patří k hlavním nedostatkům, které byly foťáku vyčítány. Společnost Fujifilm si kritiku vzala k srdci a připravila nový firmware - a je po problému. Ostření je nyní dostatečně rychlé a pro běžné focení dostačující. Přestože konkurenční fotoaparáty ostří ještě o trochu rychleji, nejde o zásadní rozdíl.

Nový firmware, bohužel, nepřinesl způsob ostření pomocí detekce obličeje, což je poslední krůček v cestě za dokonalým ostřením. Pokud fotíte pohybující se děti, ostřící body často správně nastavit prostě nestihnete. To by face detection hravě vyřešil. Musíme si počkat na nástupce, který se má v nejbližší době na trhu objevit.

Elektronickou indikaci vzdálenosti zaostření a hloubky ostrosti naopak postupem času oceňuji víc a víc. Objektivy Fujinon přímo vybízejí k focení na velmi nízkou hloubku ostrosti. Tato funkce je velmi užitečná.

Ukazatel zaostření na FUji X-E1El. ukazatel hloubky ostrosti a roviny zaostření

Tělo a ovládání

Fuji X-E1 padne skvěle do ruky, i přes svou menší velikost. Díky retro vzhledu si fotoaparát každý hned zamiluje. Hledáček má skvělé rozlišení, ale trochu pomalou obnovovací frekvenci.

Ovládání fotoaparátu je perfektní a jsem z něj naprosto nadšen. Všude najdete spoustu ovládacích prvků, uživatelské menu, clonový kroužek na objektivu atd.

Ovládání na Fujifilm X-E1Ovládání na Fuji X-E1

Provozní rychlost

Provozní rychlost považuju za největší slabinu Fuji X-E1, která focení občas omezuje. Odezva spouště by měla reagovat rychleji. Pak by se nestávalo, že fotoaparát exponuje až potom, co se focená osoba dostane mimo hloubku ostrosti. Pokud však fotíte klasické portréty, problém mít nebudete. Pro focení dětí ale opravdu ideální není.

Bohužel, ani kontinuální focení s kontinuálním zaostřením nepracuje tak, jak jsem zvyklý u ostatních fotoaparátů. Foťák v tomto režimu vždy udělá sérii snímků, přestože spoušť zmáčknete jen jednou.

Výdrž baterie

Baterie a její výdrž patří k hlavním záporům všech fotoaparátů této třídy. Fuji vydrží fotit okolo 200-300 fotek. Se svou zrcadlovkou jsem zvyklý nafotit až 1 000 fotek, což je obrovský rozdíl. Ze začátku se mi bohužel stávalo, že došla šťáva a bylo po focení. Rozhodně doporučuji pořízení náhradní baterie, která tento problém vyřeší.

Velikost fotoaparátu

Druhá věc, která mě po provozní rychlosti trápí, je velikost. Mirrorless foťák jsem chtěl především kvůli jeho menším rozměrům, tak abych ho měl neustále při sobě. Oproti zrcadlovce se samozřejmě jedná pořád o dost menší foťák. Jakmile na něj ale dáte trochu větši objektiv, tak se kompaktnost ztrácí a do kapsy se opravdu nevejde. Tudíž foťák nenosím tak často, jak jsem předpokládal.

Řešení představují pevné pencake objektivy. Aktuálně mám pevný objektiv 35/f1.4, který je velikostně na hraně. Ještě si plánuji pořídit menší objektiv Fujinon 18/f2, pak už se bude jednat o kapesní foťák.

Fotografie

Fotografie jsou největší trumf foťáků Fuji. Snímky v JPG vypadají naprosto perfektně. Barvy a look jsou jako fotky z klasického filmu. Vůbec není potřeba fotit do RAWu, což rozhodně ušetří čas.

Další obrovskou předností je velmi nízká hladina šumu, což umožňuje pořídit kvalitní fotky i při ISO 1600 nebo 3200. I při ISO 6400 se pořád jedná o použitelné fotografie.

Foto na ISO 3 200Foto na ISO 3200

Co je ale hlavní - fotky na vysoké ISO v JPG neztrácejí detaily. Většina konkurenčních fotoaparátů fotky při tomto ISO opravdu hodně odšumuje. Pak ale dochází k velké ztrátě kresby.

Objektivy

Objektivy Fujinon dělají tuto řadu foťáku Fuji výjimečnými. Objektivy jsou malé, kovové a velmi světelné. Zde získává Fuji opět oproti konkurenci znatelně navrh. Pouze cena by mohla být nižší. Za stejnou cenu se totiž dají pořídit fullframe objektivy.

Objektivy Fujinon

Naprosto perfektní je portrétní objektiv Fujinon 35/f1.4. Portéty na clonu 1.4 vypadají nádherně, spolu s perfektními barvami, které poskytuje snímač X-trans, mají portréty ten správný look a feeling :-) Osoba je krásně vypíchnutá z pozadí, které má nádherný bokeh.

Dříve jsem musel rodinné portréty hodně upravovat. A pak jsem potkal Fuji X-E1 + Fujinon 35/f1.4 a všechno je jinak! Ve foťáku se rodí dokonalé portréty, které nevyžadují žádný zásah v počítači.

Foto na clonu 1.4Foto na clonu 1.4

Závěr

Fuji X-E1 není dokonalý fotoaparát. Občas vám bude dokonce pít krev. Musíte si na něj zvyknout a naučit se fotit i s jeho neduhami. Za to se vám Fuji odmění dokonalými fotografiemi, které žádný jiný fotoaparát neposkytne. A to za tu trochu práce navíc stojí. I přes některá negativa jsem z tohoto fotoaparátu nadšen.

25.10.2013 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Testoval jsem: Excelentní Sigma 35 mm f/1.4
  Testoval jsem: Excelentní Sigma 35 mm f/1.4

  Pevný objektiv Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM nadchne majitele zrcadlovky s full-frame i APS-C čipem. Hlavní předností objektivu je bezesporu vysoká světelnost dosahující úctyhodných f/1.4.

 • Fujifilm X-E1 v testu
  Fujifilm X-E1 v testu

  Testoval jsem profesionální fotoaparát Fujifilm X-E1. Jedná se o kompakt s výměnnými objektivy, který vyniká odolným tělem z hořčíkové slitiny, velkým APS-C snímačem a propracovaným OLED hledáčkem.

 • Sony NEX-6 v testu
  Sony NEX-6 v testu

  Pokračuji v testování malých fotoaparátů. Cílem je najít ideální doplněk k velké DLSR. Tentokrát jsem vyzkoušel Sony NEX-6.

Z galerieCZ EN