Fujifilm X-E2 v recenzi: Dokonalý společník na cesty

Fujifilm X-E2 v recenzi: Dokonalý společník na cesty

Uplynul rok, co jsem testoval Fujifilm X-E1, který jsem si následně i koupil. Nyní se mi dostal do rukou jeho nástupce X-E2.

Fuji se u modelu X-E2 nevydalo cestou velké revoluce. Naštěstí. Zaměřilo se jen na pár nedostatků, které měl jeho předchůdce, a vznikl tak dokonalý fotoaparát.

Fujifilm X-E2 vs. Fuji X-E1Fujifilm X-E2 vs. Fujifilm X-E1

Čip CMOS 23.5 x 15.6 mm (APS-C)
Rozlišení 16 Mpx
Hledáček 100% pokrytí, rozlišení 2 360 000
Displej 3″, TFT, 1 040 000 bodů
Rozměry 129 x 75 x 37 mm
Hmotnost 350 g

Tělo

Tělo fotoaparátu zůstalo bez větších změn. Perfektní zpracování, jedinečný retro design, unikátní ovládání i spousta ovládacích prvků pro hraní.

Co se změnilo? Displej a hledáček. Displej foťáku se mírně zvětšil. Formát obrazu se změnil na 3:2. Fotky tedy vyplní celé jeho pole. Výborný OLED hledáček si zachoval své vysoké rozlišení. Radikálně se zrychlila jeho odezva, nedochází k trhání. Obraz je perfektní.

Dokonalé ovládání

Zachováno bylo bezvadné ovládání. K dispozici je spousta ovládacích prvků včetně clonového kroužku na objektivu. Novinku představují další dvě programovatelná tlačitka a roller hned se třemi úrovněmi pro kompenzaci expozice.

Záporný bod dávám přepínači pro vypínání a rolleru pro kompenzaci. Za tuhost. Oproti předchozímu modelu je nyní potřeba použít na můj vkus až moc síly.

Fuji X-E2 a Fuji X-E1Zadní strana na Fuji X-E2 a Fuji X-E1

Provozní rychlost

Provozní rychlost a rychlost autofokusu představovaly achillovu patu téměř dokonalého Fuji X-E1. Fujifilm X-E2 už vše parádně stíhá. Ani sériové snímání není problém. To považuji za velký skok dopředu.

Autofokus

Autofokus nově využívá fázovou detekci. Ta pomohla jeho výraznému zrychlení. Nejvíce jsem ocenil funkci face detection, protože často fotím svoje děti. Nyní už nemusím neustále volit ostřicí body. I díky objektivům s velmi nízkou clonou se tak z Fuji X-E2 stal dokonalý fotoaparát pro dokumentaci rodinného života, výletů nebo dovolené.

U starého modelu jsem si občas musel dávat na autofokus pozor. Minulost. Díky fázové detekci a face detection se už můžete plně soustředit jen na focení. X-E2 hravě zvládá všechny běžné situace, žádné omezení už nehrozí.

Rychlý pohyb přestavuje jediný moment, kdy Fuji na zrcadlovky ztrácí. To je však běžný jev u všech mirrorless foťáků.

Negativum vidím v umístění volby face detection přímo do menu bez možnosti nastavení na některé z tlačítek. Pokud tedy chcete měnit režimy ostření, musíte do menu. Přitom sloučení těchto voleb do jednoho nastavení by bylo tak… krásné.

Wifi

Dalším vylepšením nového modelu je zabudovaný WiFi modul. Z hlediska focení nic stěžejního. Já jsem však velmi rád. Foťák si můžete snadno ovládat přes mobil, hravě si do něj stáhnete i fotky a rovnou nasdílíte dřív, než se dostanete k počítači.

Fujifilm Android aplikaceFujifilm Android aplikace

Video

U předchozího modelu mi velmi chybělo samostatné tlačítko pro nahrávání videa. Hlavně kvůli dětem se video čas od času hodí. U X-E2 sice samostatné tlačítko stále není, díky těm programovatelným lze však tato volba přidat. Super.

Dokonalé fotky bez šumu

Fuji X-E2 používá snímač X-Trans CMOS druhé generace, který se vyznačuje odlišnou konstrukcí oproti konkurenčním čipům. Výsledkem jsou fotky s krásně detailní kresbou a hlavně minimem šumu. Běžně tak můžete fotit na ISO 3 200 a fotky budou pořád použitelné.

JPG nade vše

Obrovskou výhodou tohoto fotoaparátu je výstup do JPG. Ze zrcadlovky jsem zvyklý fotit do RAWu a své fotky pak následně upravovat. Fuji produkuje nádherné JPG fotky s dokonalým podáním barev ala klasické filmy. Tonalitu barev můžete případně ještě umocnit pomocí filtrů Velvia, Provia a dalších.

Ostatní fotoaparáty JPG snímky často dost odšumují. Vznikají tak rozplizlé fotky bez detailů. To se vám u Fuji nestane. JPG jsou přirozené a zachovávají veškeré detaily.

Díky tomu, že mohu fotit rodinné fotky do JPG, ušetřím dost času následným zpracováním.

Fuji X-E2 s objektivem Fuji 35mm 1.4Foto s objektivem Fujifilm 35mm na clonu 1.4

Jedinečné objektivy

Hlavním důvodem, proč jsem si před rokem zvolil bezzrcadlovku Fuji oproti Sony a jiným značkám, je nabídka výborných objektivů. Aktuálně můžete sáhnout již po 10 objektivech a nabídka se neustále rozrůstá.

Ano, jiné značky nabízejí i více objektivů. Nejméně polovina z nich ale nepatří k nejlepším. Objektivy od Fuji jsou bez výjimky skvělé. Perfektní zpracování, vysoká mechanická odolnost a ve většině případů vysoká světelnost. Mnoho objektivů je kovových, což zaručuje delší životnost a odolnost. Počítejte však i s vyšší cenou.

Objektivy Fujinon 35 f/1.4, Fujinon 60 f/4 Macro, Fujinon 18-55 f/2.8-4 OISFujinon 35 f/1.4, Fujinon 60 f/4 Macro, Fujinon 18-55 f/2.8-4 OIS

Společník na cesty

Velikost Fuji X-E2? Na hraně. Chtěl jsem mít fotoaparát pořád u sebe, chtěl jsem dokonalé fotky, z kterým udělám i zvětšeninu. Samotné Fuji nabízí menší alternativy, ale nechtěl jsem se vzdát hledáčku. Ten je pro mě důležitý.

Rozhodující faktor představují objektivy. Základní objektiv už je poměrně velký a když ho máte nasazený, tak X-E2 nestrčíte ani do větší kapsy. Pokud ale použijete některý z malých pevných objektivů, není problém mít foťák neustále u sebe.

Pravidelné updaty firmwaru

Pravidelné updaty firmwaru jsem objevil až po nějaké době. Za ¾ roku, co vlastním Fuji X-E1, se z něj díky updatům stal o třídu lepší foťák.

Klady / Zápory

 • Počet ovládacích prvků
 • Propracované ovládání
 • Jedinečná nabídka objektivů
 • Perfektní kresba fotek
 • Velmi nízká hladina šumu
 • Výborné podání JPG fotek
 • Kvalita zpracování těla a objektivů
 • Face detection a vylepšená rychlost ostření
 • WiFi a spojení s chytrým telefonem
 • Vestavěný blesk
 • OLED hledáček s vysokým rozlišením
 • Špatně řešená volba ostřicích režimů ve dvou různých menu
 • Tuhost tlačítka pro vypínání a kompenzaci expozice
 • Chybí vyklápěcí displej

Závěr, aneb focení vás bude bavit

Pokud chcete fotoaparát, který budete mít neustále s sebou, který produkuje výborné fotky i na vysoké ISO, jděte do Fuji. Rozhodně. Fuji X-E2 je výborná volba, stejně jako novinka Fuji X-T1. Pokud chcete menší aparát a nevadí vám absence hledáčku, volte X-M1.

Osobně používám Fuji X-E1. Beru ho na všechny výlety, dovolené, akce. Díky němu máme nádherné fotky našich dětí. Prostě a jednoduše. Doporučuji.

Fujifilm X-E2 vs. Fuji X-E1

08.04.2014 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Fujifilm X-E1 5 měsíců poté
  Fujifilm X-E1 5 měsíců poté

  V dubnu jsem napsal recenzi na fotoaparát Fuji X-E1, v červnu si ho pořídil. Po 5 měsících používání musím říct, že mé prvotní dojmy se změnily. Teprve teď můžu pořádně odhalit silné a slabé stránky fotoaparátu.

 • Fujifilm X-E1 v testu
  Fujifilm X-E1 v testu

  Testoval jsem profesionální fotoaparát Fujifilm X-E1. Jedná se o kompakt s výměnnými objektivy, který vyniká odolným tělem z hořčíkové slitiny, velkým APS-C snímačem a propracovaným OLED hledáčkem.

 • Sony NEX-6 v testu
  Sony NEX-6 v testu

  Pokračuji v testování malých fotoaparátů. Cílem je najít ideální doplněk k velké DLSR. Tentokrát jsem vyzkoušel Sony NEX-6.

Z galerieCZ EN