Sbíhání linií u fotografií architektury

Sbíhání linií u fotografií architektury

Jedním ze základních problémů fotografie architektury je sbíhání linií. Často můžete vidět fotografie, kde se budovy směrem vzhůru zužují. Budovy pak vypadají nepřirozeně.

berlín Sbíhající se linie působí na fotografii velmi nepřirozeně

Kdy dochází ke sbíhání linií?

Ke sbíhání linií dochází v případě, že naklopíte fotoaparát nahoru směrem k obloze. V případě, že máte fotoaparát rovnoběžně se stěnou budovy, ke sbíhání nedojde.

sbíhání linií

Řešení

Vysvětlování, proč dochází ke sbíhání, by bylo zdlouhavé. Radši si ukážeme možnosti, jak se sbíhání linií vyvarovat.

Jak již bylo řečeno, základem je mít fotoaparát rovnoběžně s budovou. K naklopení fotoaparátu vzhůru nás většinou vede situace, kdy se budova bez naklopení nevejde do záběru.

Pro vyřešení tohoto problému máme několik možností:

 • fotografovat na výšku místo na šířku
 • poodstoupit více od budovy
 • fotografovat z vyvýšeného místa
 • použít speciální tilt-shift objektiv
 • úprava v PC

Fotografie na výšku

Pokud je fotografovaná budova úzká, můžete ji fotografovat na výšku. Toto využijete například na fotografie různých věží či výškových budov. Široké objekty jako hrady, kostely už se Vám do záběru na výšku celé většinou nevejdou.

Větší odstup od budovy

Často Vám bude stačit udělat pouze pár kroků dozadu, budova se Vám pak vejde do záběru celá a bez sbíhání. Zde hodně záleží na volném prostoru okolo dané budovy. Například v Praze je tato metoda většinou nevyužitelná. Uličky a prostranství jsou malá a není dost prostoru na dostatečný odstup.

Fotografovat z vyvýšeného místa

Ideálním místem pro fotografování, by byl výškový střed budovy. Na ten se většinou nedostanete, často ale postačí dostat se o 1-2 metry výše. Proto mají fotografové architektury vysoké stativy a používají štafle či bedny, na kterých stojí.

Vy štafle nosit nemusíte, pouze se rozhlédněte po okolí. Stačí najít zídku, schody či jinak vyvýšené místo.

Použít tilt-shift objektiv

Jedná se o speciální objektiv určený na fotografování architektury. Objektiv má posunovací soustavu čoček nahoru a dolu. Tento posun nahrazuje posun fotografa do vyšších míst.

Možnosti tilt-shift objektivu probereme v jednom z následujících článků. Hlavní nevýhodou je vysoká pořizovací cena tohoto objektivu. Vyplatí se tak především profesionálním fotografům.

tilt-shift objektivukázka posunu tilt-shift objektivu

Úprava v PC

Poslední možností je úprava v počítači. Fotografii budovy pořídíme normálně se sbíhajícími se liniemi. Následně pak toto sbíhání srovnáte v počítači.

Toto řešení bývá často nejjednodušší. Tato úpravu má však vliv na zhoršení kresby. To není dobré pokud budete fotografie tisknout ve velkém.

Tip

Ne vždy je sbíhání chyba! V určitých případech je možno záměrně využít tohoto jevu.

linieZáměrné využití sbíhavosti

Příslušenství

Tip na příslušenství, které Vám usnadní fotografování architektury:

Stativ

Nedílnou součástí výbavy každého fotografa architektury je vysoký stativ. Fotoaparát je často potřeba umístit co nejvýše. Můj stativ má výšku okolo 2 metrů. Běžně prodávané stativy se pohybují v rozmezí 120 - 160 cm.

Vodováha

Velmi dobrým pomocníkem je vodováha do sáněk. Díky ní nemusíte odhadovat případný náklon fotoaparátu od oka.

workshop fotografování

26.02.2011 | Ostatní

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Fotografujeme interiér
  Fotografujeme interiér

  Tímto článkem otevírám seriál o fotografování architektury. Nejdříve se podíváme na fotografování interiéru. Poradím Vám na co si dát pozor a čím dojem z fotografie umocnit.

 • Workshop fotografování architektury
  Workshop fotografování architektury

  Všechny kdo mají rádi fotografii architektury zvu na workshop fotografování architektury. Workshop se bude konat 16. září v Praze.

 • Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II
  Canon TS-E 24 vs. Canon TS-E 24 II

  Na několik dní jsem měl zapůjčen objektiv Canon TS-E 24 / 3.5 L II. Nyní Vám přináším jeho srovnání s předchozí verzí, kterou již pár let používám.

 • Kalendář fotografií architektury
  Kalendář fotografií architektury

  V prodeji je nástěnný kalendář mých fotografií architektury pro rok 2010.

Z galerieCZ EN