Sony NEX-6 v testu

Sony NEX-6 v testu

Pokračuji v testování malých fotoaparátů. Cílem je najít ideální doplněk k velké DLSR. Tentokrát jsem vyzkoušel Sony NEX-6, kompakt s výměnnými objektivy.

Sony NEX 6

Sony NEX-6 patří mezi pokročilé kompakty, kam ho řadí například: velký APS-C snímač, OLED hledáček s vysokým rozlišením, Wi-Fi modul, video ve Full HD rozlišení a velký počet ovládacích prvků.

Čip CMOS 23.5 x 15.6 mm (APS-C)
Rozlišení 16 Mpx
Hledáček 100% pokrytí, rozlišení 2 359 000
Displej Výklopný 3″, 921 000
Rozměry 120 x 67 x 43 mm
Hmotnost 345 g

Ovládání

Jednou z věci v čem NEX-6 vyniká je ovládání. Na těle fotoaparátů najdete velké množství ovládacích prvků, včetně rolleru pro volbu režimů. Ten předchozím modelům chyběl. Velmi užitečné je volitelné funkční tlačítko vedle spouště, kterému můžete nadefinovat 6 pozic.

Jediné co fotoaparátu chybí je ovládání pomocí dotykového displeje. Zkoušel jsem ho na modelu NEX-5R a velmi mile mě překvapilo.

Menu bych si dokázal představit intuitivnější, postupně se na něj ale dalo zvyknout. Zajímavou vychytávkou je kontextová nápověda, která ve vhodnou dobu stručně popisuje jednotlivá nastavení.

Ovládací prvky na Sony NEX 6Ovládací prvky na Sony NEX 6

 

Hledáček

Elektronický hledáček je typu OLED, má velmi vysoké rozlišení a pokrývá 100% scény. Já sice preferuji velké optické hledáčky, ale hledáček NEXu je také velmi dobrý. Velkou výhodou jsou doplňkové informace v el. hledáčku jako histogram, vodováha atd...

Rychlost ostření a kontinuální snímání

Rychlost ostření je velmi dobrá. Základním testem jsou moje děti. Fotoaparát v pořádku zvládá ostřit na malé běhající děti. Rychlost kontinuálního snímání pro běžné situace je dostatečná. Funkce detekce obličeje fungovala naprosto v pořádku.

Pouze v případě, že jsem chtěl fotit děti na kole či na bobech, tak již fotoaparát moc nestíhal. Toto ale zvládají pouze zrcadlovky.

Video

Video režim je dobře navržený a mile mě překvapil. Je znát, že byl NEX navržen i pro nahrávání videa. Zvláště se mi líbilo, jak zvládá NEX kontinuální ostření s využitím detekce obličeje během natáčení.

Kvalita obrazu

Sony NEX-6 má stejný APS-C čip jako některé zrcadlovky Sony Alpha. Očekával jsem tedy velmi dobrou kresbu a testovací fotografie to jen potvrdily. Ve srovnání s fullframe zrcadlovkou NEX přeci jen trochu ztrácí, není to ale nijak zásadní rozdíl.

Sony NEX-6 vs. Canon 5D

Trochu větší rozdíl oproti fullframe zrcadlovce už je možné vidět při vysokém ISO. Na ISO 1600 podává NEX pořád výborný výkon, kresba už je ale přeci jen více zašuměná, čímž dochází k částečné ztrátě detailů. Výsledky na ISO 3200 jsou už přeci jen více zašuměné. Na kompakt je to ale pořád výborný výkon!

Objektivy

Jak celý fotoaparát velmi chválím, tak musím říci, že objektivy jsou velkou slabinou všech fotoaparátů Sony NEX. Nejde mi ani tak o šířku nabídky, jako o jejich kvalitu a světelnost. Například Fuji má objektivů mnohem méně, kvalitativně jsou však mnohem dále.

K fotoaparátu jsem měl zapůjčený setový objektiv Sony 16-50 f/3.5-5.6 OSS Power Zoom a Sony 16-80mm f/3.5-4.5 DT s E-mount redukcí.

Objektivy pro Sony NEXSony 16-50 f/3.5-5.6 OSS Power Zoom a Sony 16-80mm f/3.5-4.5 DT

Setový objektiv je skvělý hlavně pro svou malou velikost. NEX-6 se vám s tímto objektivem v pohodě vejde do kapsy. Na svou velikost má tento objektiv dobrou kresbu. Velkým mínusem je však horší světelnost. Objektiv se tak moc nehodí na focení rodinných fotek v interiéru při umělém osvětlení.

Klady / Zápory

 • Elektronický OLED hledáček
 • Počet ovládacích prvků
 • Elektronická vodováha
 • Propracovaný video režim
 • Malé rozměry fotoaparátu
 • Malé rozměry setového objektivu
 • Dobře fungující autofokus
 • Vestavěný blesk
 • Malá nabídka objektivů
 • Horší světelnost setového objektivu

Závěr

Sony NEX-6 je výborný fotoaparát. Kvalita kresby se dala očekávat vzhledem k použitému čipu. Čím mě ale fotoaparát překvapil, to je bohatá nabídka dodatečných funkcí. Například wi-fi, automatické HDR a panorama, video režim, elektronická vodováha atd...

Velmi jsem také ocenil malou velikost fotoaparátu. Jde o jeden z nejmenších CSC fotoaparátů s hledáčkem, který se krásně vejde do kapsy.

Hodnocení fotoaparátů bohužel sráží aktuální nabídka objektivů. Snad brzo dojde k rožšíření nabídky objektivů. Byla by škoda tento výborný fotoaparát srážet kvalitou objektivů.

Za zapůjčení fotoaparátu pro test děkuji společnosti Sony.

04.04.2013 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Extrémně širokoúhlá Sigma 12-24 na Canonu 5D
  Extrémně širokoúhlá Sigma 12-24 na Canonu 5D

  Pro fotografa architektury není žádný objektiv dostatečně širokoúhlý. Já používám objektiv s ohniskem 17mm a i ten je málo široký. Rád jsem testoval objektiv s ohniskem 12mm...

 • Canon G1 X jako doplněk k zrcadlovce?
  Canon G1 X jako doplněk k zrcadlovce?

  Již nějakou dobu hledám doplněk k zrcadlovce. Chci malý fotoaparát s kvalitním výstupem, který budu moci neustále nosit při sobě. Jednou z variant je Canon G1 X, který jsem měl možnost krátce otestovat.

 • Canon TS-E 17 mm F 4 L
  Canon TS-E 17 mm F 4 L

  Po testu Tilt-Shift objektivu Canon TS-E 24 II jsem dostal k dispozici i objektiv Canon TS-E 17 / 4 L. Ten vyniká především svým velmi širokým ohniskem.

Z galerieCZ EN