Jak jsem učil fotit architekturu

Jak jsem učil fotit architekturu

V dubnu jsem pořádal workshop fotografování moderní architektury. Celý den jsem pomocí praktických příkladů ukazoval, jak tvořit zajímavé fotografie architektury.

O autorovi - Jiří Šebek

Trocha teorie pro začátek

Sešli jsme se v příjemné kavárně, kde jsme si cca 2 hod. povídali o fotografování. Probrali jsme základy kompozice, ukázali jsme si jak správně exponovat a také, jakých chyb se vyvarovat.

Vzhůru na první lokalitu - Strahov

Po teoretické části jsme vyrazili na Strahov. Hlavním objektem byly oblíbené chladící věže od Strahovského tunelu. Samozřejmě jsme nevynechali ani fotografování Strahovského stadiónu.

Jelikož jsme se pohybovali autem, tak jsme si mohli trochu zaexperimentovat při cestě Strahovským tunelem. Nejdříve bylo potřeba alespoň trochu očistit přední sklo, pak zaujmout správnou pozici v autě a mohlo se vyrazit. Cílem bylo zachytit tunel s rozmázlými světly aut a osvětlení.

Tramvajové stanice BarrandovUkázka využití opakujících se linií

Tramvajové stanice na Barrandově

Oblíbenou zastávkou na workshopech jsou tramvajové stanice na Barrandově. Kromě klasických fotek zde zkoušíme panning či rozmázlé tramvaje při fotografování ze stativu.

Pannig v praxiTrénování panningu

Experimentování v metru

Z Barrandova jsme vyrazili směrem na Anděl do metra. Na eskalátorech jsme zkoušeli fotografovat s použitím zoomování při expozici. Vzniklo z toho několik neotřelých fotografií.

Zoom v praxiVyužití zoom efektu v praxi, Foto: Jana M.

Netradiční kancelářské budovy v Karlíne

Následně jsme se přesunuli na Rohanský ostrov. Je tam komplex několika moderních architektonických budov. Zaujala nás hlavně nově postavená budova Main Point, která nás lákala svou barevnou fasádou.

main point KarlínBudova Main Point

Technika pro fotografování architektury

Na workshopu proběhlo seznámení se speciální fotografickou technikou. Ukázal jsem například jak používat:

 • Tilt-shift objektiv
 • Převodovou stativovou hlavu
 • Vodováhu do sáněk blesku

Závěrečná diskuze

Workshop jsme zakončili besedou v nedaleké hospodě. Nad pivem jsme rozebírali fotografie, pořízené během dne a já zodpovídal poslední dotazy.

Chcete se také naučit fotit architekturu?

Pokud vás program workshopu fotografování architektury zaujal, tak se podívejte na aktuální nabídku workshopů.

Nebo si můžete přečíst, jak například fotografovat interiér.


20.08.2015 | Ostatní

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • Fotografujeme interiér
  Fotografujeme interiér

  Tímto článkem otevírám seriál o fotografování architektury. Nejdříve se podíváme na fotografování interiéru. Poradím Vám na co si dát pozor a čím dojem z fotografie umocnit.

 • Sbíhání linií u fotografií architektury
  Sbíhání linií u fotografií architektury

  V druhém článku o fotografování architektury se podíváme na sbíhání linií. Jedná se o častý nešvar, který kazí výsledný dojem z fotografie.

Z galerieCZ EN