Deštivý víkend v Českém Švýcarsku

Deštivý víkend v Českém Švýcarsku

Tento prodloužený víkend jsem strávil focením v Českém Švýcarsku. Měli jsme to naplánováno již dlouho dopředu a kromě mě, vyrazil ještě Vojta Herout, Michal Vitásek a Ondra Prosický.

Bohužel se nám nepodařilo naplánovat ideální počasí. Předchozích 7 dní svítilo v Českém Švýcarsku slunce a k tomu byly nádherné ranní mlhy. Od soboty, kdy jsme přijeli, až do našeho odjezdu však lilo.

To změnilo naše plány. Místo focení pohledů na krajinu zalitou sluncem, jsme mohli fotit pouze různé detaily v lese či v soutěskách. Jelikož nás takové počasí provází v Českém Švýcarsku skoro vždy, tak už jsme na něj zvyklí a víme kam vyrazit fotit.

Mlžná silnice v Lužických horách Mlžná silnice v Lužických horách

Sobota

Jelikož nehrozil zajímavý východ slunce, tak jsme na místo dorazili až odpoledne. Na některých místech se naštěstí válela mlha. Mohli jsme fotit některé solitéry zahalené v mlze a vůbec nevadilo, že leje. Na večer už se hodně setmělo a na focení to již nebylo.

Neděle

Tentokrát jsme ráno vstali a vyrazili do Lužických hor. Očekávali jsme zde nízkou oblačnost na vrcholcích některých vrchů, což by nám poskytlo ideální příležitost na focení zajímavých detailů lesa utopených v mlze.

Oblačnost však byla moc vysoko, a tak jsme se přesunuli směrem k Hřensku. Tam jsme procházeli louky a hledali nějaké další solitéry na focení. Nebýt nedávných povodní, tak bychom vyrazili do soutěsek, které jsou pro fotografování v v tomto počasí jak dělané. Po povodních jsou však totálně zničené a tak jsem vzali zavděk Suchou Kamenicí.

Vysoká hladina na Suché Kamenici Vysoká hladina na Suché Kamenici

Ta je běžně v tomto období vyschlá. Tentokrát se zde valil proud špinavé hnědé vody. Bohužel i zde bylo hodně nánosů, větví atd. Z fotografického hlediska byl zajímavý jen železitý přítok, který je výrazný svou barvou.

Odpoledne přeci jen oblačnost klesla, tak jsme se vrátili do Lužických hor. Hlavně jsme zde fotili odrazovky na silnici. Před setměním jsme ještě zkoušeli pannig jedoucích aut v mlze, což se dařilo hlavně Vojtovi víc než mě.

zkouška panningu Zkouška panningu

Pondělí

V pondělí jsem v Českém Švýcarsku zbyl už jen já a Vojta. Původní předpověď hlásila zlepšení počasí na pondělí a úterý. Nic takového se bohužel nestalo a déšť vůbec neustával.

Po zkušenostech z předchozích dvou dní jsme se vydali rovnou do Lužických hor. V tomto počasí to bylo jedno z mála míst, kde se dalo něco vymyslet. Nakonec jsme zde pořídili několik zajímavých fotek silnice v lese zahalené do lehké mlhy.

Silnice v Lužických horách Silnice v Lužických horách

Tím náš pobyt skončil a vyrazili jsme zpět. Tento podzim mám v plánu ještě několik cest do Českého Švýcarska, tak musím doufat že nám příště vyjde počasí lépe.

Poznámky na závěr:

Co vydrží technika

Celý fotovýlet byl hlavně zkouškou techniky. Foťák byl skoro celou dobu pokryt vodou. Ještě 5 hodin po návratu domů jsem z něj otíral orosenou vodu. Naštěstí foťák vše v pořádku přežil.

Stav po povodních

Byli jsme zvědavi jak to bude v Českém Švýcarsku vypadat po nedávných povodních. Jak jsem již psal, tak koryta řek a potoků byla značně zanesena všemožným bordelem. Tyto lokality tak byly nefotografovatelné.

Dále je potřeba si dát velký pozor na silnicích. Místy je silnice podemletá a zničehonic je v silnici několikametrová díra. Naštěstí je většina děr řádně označena. I tak je ale potřeba velká opatrnost při jízdě.

V některých místech, jako například v Hřensku se jezdí přes provizorní mosty, jelikož ty původní vzala voda. V Hřensku je ještě jedna nepříjemnost, a to že je zde uzavřená silnice do Německa. Hrozí zde nebezpečí pádu části skály.

Ve chvíli kdy jsme odjízděli, tak většina řek a potoků byla bohužel těsně před vylitím. Je tedy možné, že se situace bude opakovat, což bych místním lidem opravdu nepřál.

28.09.2010 | Foto výlety

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

 • České Švýcarsko na podzim
  České Švýcarsko na podzim

  I letos jsem se na podzim vydal do Českého Švýcarska, abych zde zachytil krásu podzimní krajiny. Prohlédněte si fotografie z této výpravy.

 • Zima v Českosaském Švýcarsku
  Zima v Českosaském Švýcarsku

  Minulý víkend jsem byl fotit již po několikáte tuto zimu v Českém Švýcarsku. Tento kraj je v zimě stejně kouzelný jako v ostatních obdobích.

 • Mariina skála (vyhlídka)
  Mariina skála (vyhlídka)

  Druhým tipem na zajímavá fotografická místa v České Švýcarsku je Mariina skála. Na vrchu skály je vyhlídka spolu s dřevěnou boudou. Proto se tomuto místu občas také říká Mariina vyhlídka.

 • Křížový vrch
  Křížový vrch

  Tímto článkem začíná seriál s tipy na zajímavá fotografická místa. Prvním tipem je Křížový vrch v Českém Švýcarsku.

Z galerieCZ EN