https://www.traditionrolex.com/43

Fujifilm X-E1 v testu | Fotograf Jiří Šebek
Fujifilm X-E1 v testu - budete ho milovat i přes jeho nedostatky

Fujifilm X-E1 v testu - budete ho milovat i přes jeho nedostatky

Testoval jsem profesionální fotoaparát Fujifilm X-E1. Jedná se o kompakt s výměnnými objektivy, který vyniká odolným tělem z hořčíkové slitiny, velkým APS-C snímačem a propracovaným OLED hledáčkem.

Fuji budí emoce svým retro designem. Každý si ho chtěl hned vyzkoušet a všem se okamžitě zalíbil. K foťáků jsem měl zapůjčeny 3 pevné objektivy, Fujinon XF 18 mm f/2, XF 35mm f/1.4 a XF 60mm f/2.4 macro.

Fujifilm X-E1

Čip CMOS 23.5 x 15.6 mm (APS-C)
Rozlišení 16 Mpx
Hledáček 100% pokrytí, rozlišení 2 359 000
Displej 2.8″, TFT, 460 000 bodů
Rozměry 129 x 75 x 38 mm
Hmotnost 350 g

Propracované ovládání

Ovládání Fuji X-E1 vás bude bavit, je hodně inspirováno klasickými foťáky. Na objektivu naleznete například clonový kroužek, na těle pak roller pro volbu času či roller pro kompenzaci expozice atd.

Na první pohled Vám bude chybět volič režimů. Ten je chytře nahrazen clonovým kroužkem a voličem expozice. Pokud máte nastaven clonový kroužek na automatiku, jde o režim s prioritou času. Pokud máte nastaven volič času na automatiku, jde o režim s prioritou clony. V případě že máte oba kroužky na automatiku, tak se jedná o plně automatický režim. Na toto ovládání jsem si velmi rychle zvyknul.

Ovládání na Fujifilm X-E1Ovládání na Fuji X-E1

Abych jen nechválil. Vždy je co vylepšovat a i ovládání má své mouchy. Čtyřsměrý volič na zadní straně má například předdefinovanou jen jednu pozici, což je škoda. Volba ostřících bodů by také mohla být intuitivnější. K dokonalosti pak chybí už jen přímé tlačítko pro nahrávaní videa a dotykový displej.

Hledáček s vysokým rozlišením

Velkou výhodou oproti konkurenci je vestavěný hledáček. Jedná se o elektronický OLED hledáček s vysokým rozlišením, který pokrývá 100% scény. V hledáčku si můžete zobrazit různé dodatečné informace jako histogram, vodováhu, mřížku atd…

Jediným nedostatkem hledáčku je pomalá odezva, občas jsou v něm vidět drobné mžitky.

Rychlost ostření a kontinuální snímání

O rychlosti ostření se všude píše jako o velkém nedostatku Fuji X-E1. Jelikož jsem očekával to nejhorší, tak jsem byl mile překvapen skutečným stavem. Ano, Fuji rozhodně nemá jeden z nejrychlejších autofokusů. Na focení sportu či akčních situací to není.

Pro běžné focení je však autofokus zcela dostatečný a neměl jsem s ním problém. Co se týče rodinných fotek, statické portréty zvládne Fuji v pohodě, běhavé děti už mu dělají trochu potíže.

Překvapen jsem byl z kontinuálního ostření, které fungovalo trochu zvláště. Spíše než o kontinuální ostření jde o průběžné krokové zostřování.

Snímač bez low pass filtru

Foťák je vybaven snímačem X-Trans CMOS s rozlišením 16 miliónů pixelů. Tento snímač má odlišné uspořádání pixelů oproti ostatním. Jeho hlavní výhodou je, že netrpí na moaré. Díky tomu je možné vynechat low pass filtru. Tento filtr eliminuje moaré efekt, zároveň snižuje počet detailů v obrazu.

Fotografie z tohoto čipu tak mají více detailů oproti ostatním čipům se stejným rozlišením. Kvalita fotek se přibližuje čipům s rozlišením přes 20 megapixelů.

Výborná kvalita obrazu

Vzhledem k odlišné konstrukci čipu jsou i výsledné fotografie trochu jiné. V porovnání s ostatními fotoaparáty je kresba z Fuji X-E1 o trochu méně ostrá. Zároveň však na fotografii naleznete daleko více detailů. Krásně je to vidět například v recenzi na Dpreview.com. Podívejte se na kresbu u žlutého peří, na fotografii z Fuji je vidět nejvíce detailů.

Celkově je kvalita obrazu na velmi vysoké úrovni a předčí i leckteré zrcadlovky. Velkým překvapením jsou pro mě fotografie na vysoké ISO. Fotografie na ISO 3 200 vypadají zcela přirozeně bez problému se šumem nebo ztrátou kresby.

Fuji X-E1, Sony NEX6, Canon 5D

Překvapením je vysoká kvalita JPG fotek přímo z fotoaparátu. Naopak zpracování fotografií z RAWu je trochu komplikovanější. Jelikož se jedná o odlišnou konstrukci čipu, tak se musí všechny konvertory postupně naučit pracovat s tímto typem RAWu.

Foto z Fuji X-E1Rozdíl mezi RAW a JPG

Jedinečné objektivy

Objektivy jsou jednou z nejsilnějších zbrání fotoaparátů Fuji. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že se v současnosti jedná o nejlepší objektivy pro mirrorles fotoaparáty. Vynikají kvalitním provedením, malou velikostí a hlavně vysokou světelností. Fotit s takto světelnými objektivy je opravdu radost.

Objektivy Fujinon 35 f/1.4, Fujinon 60 f/4 Macro, Fujinon 18-55 f/2.8-4 OISFujinon 35 f/1.4, Fujinon 60 f/4 Macro, Fujinon 18-55 f/2.8-4 OIS

Setový objektiv má rozsah 18-55, což je po přepočtu na kinofilm 27-82. Výhodou tohoto objektivu je hlavně světelnost v rozsahu 2.8-4. Většina konkurentů se pohybuje v rozmezí 3.5 - 5.6. Při focení v interiéru je každá clona dobrá. K dokonalosti chybí jen ohnisko 24mm na nejkratším konci.

Unešen jsem byl z objektivu Fujinon 35 f/1.4. Po přepočtu jde o ohnisko 50mm, takže se jedná o skvělý portrétní objektiv. Díky němu se mi podařilo nafotit spoustu pěkných portrétů dětí, i přes naši hračkami rozbordelařenou domácnost :)

Video

Video režim pro mě není sice nějak stěžejní, s dětmi ho ale člověk ocení. Video u Fuji X-E1 není špatné, podává lepší výkon jak klasické DLSR. Na ostatní mirrorles foťáky ale trochu ztrácí. Chybí zde například samostatné tlačítko pro nahrávání.

Klady / Zápory

  • Propracované ovládání
  • Výborná kvalita obrazu
  • Velmi nízká hladina šumu při vysokém ISO
  • OLED hledáček s vysokým rozlišením
  • Nabídka vysoce světelných objektivů
  • Focení si s ním budete užívat
  • Povedený retro design
  • Vestavěný blesk
  • Čip bez low pass filtru
  • Výborné podání JPG fotografií
  • Kvalitní zpracování těla i objektivů
  • Nedotažené elektronické funkce
  • Větší velikost oproti konkurenci
  • Pomalejší autofokus a chybějící face detection
  • Pomalý framerate displeje a hledáčku
  • Kontinuální ostření
  • Nemá výklopný displej jako konkurenti této řady
  • El. vodováha jen v jedné ose
  • Komplikovanější zpracování RAW fotografií

Závěr

Fuji je bezesporu výborný fotoaparát, který vyniká výbornou kresbou, propracovaným ovládáním a hlavně jedinečnou nabídkou objektivů. Celkové hodnocení však kazí spousta různých nedodělků a dětských nemocí. Snad se Fuji podaří v dalším modelu tyto neduhy odstranit, pak by se jednalo o vskutku dokonalý fotoaparát.

Focení s Fuji X-E1 vás bude bavit

Hlavní výhodou tohoto foťáku je, že Vás s ním focení bude bavit. Zkoušel jsem mnoho mirrorles foťáku. Se všemi ostatními to bylo jen takové cvakání. S Fuji X-E1 je vše jinak, člověk má chuť tvořit, experimentovat, hrát si s clonou atd...

Jak jsem říkal, Fuji má mnoho dětských nemocí. Většinu mu jich ale odpustíte, jelikož si focení s ním zaminulujete. Já osobně vážně zvažuji o jeho pořízení.

Za zapůjčení fotoaparátu pro test děkuji společnosti Fujifilm.

20.04.2013 | Foto technika

Líbil se Vám tento článek?


Mohlo by Vás zajímat

  • Fujifilm X-E1 5 měsíců poté
    Fujifilm X-E1 5 měsíců poté

    V dubnu jsem napsal recenzi na fotoaparát Fuji X-E1, v červnu si ho pořídil. Po 5 měsících používání musím říct, že mé prvotní dojmy se změnily. Teprve teď můžu pořádně odhalit silné a slabé stránky fotoaparátu.

  • Sony NEX-6 v testu
    Sony NEX-6 v testu

    Pokračuji v testování malých fotoaparátů. Cílem je najít ideální doplněk k velké DLSR. Tentokrát jsem vyzkoušel Sony NEX-6.

  • Canon G1 X jako doplněk k zrcadlovce?
    Canon G1 X jako doplněk k zrcadlovce?

    Již nějakou dobu hledám doplněk k zrcadlovce. Chci malý fotoaparát s kvalitním výstupem, který budu moci neustále nosit při sobě. Jednou z variant je Canon G1 X, který jsem měl možnost krátce otestovat.

Z galerie



CZ EN

https://www.traditionrolex.com/43